vezi mai mult

Discuții privind aprofundarea cooperării bilaterale în domeniul protecției mediului
21.02.2025     
 
Masă rotundă în problema suprapopulării de cervide a fondului forestier
29.01.2025     
 
Prima pagină   »  Comunicare   »  Comunicate » Participarea colaboratorilor științifici la Conferința Științifică Internațională „Solul și îngrășămintele în agricultura contemporană”
07
09.2017
Participarea colaboratorilor științifici la Conferința Științifică Internațională „Solul și îngrășămintele în agricultura contemporană”
   
 

            În perioada 6-7 septembrie a avut loc conferința științifică internațională „Solul și îngrășămintele în agricultura contemporană”, consacrată aniversării a 120 de ani de la nașterea academicianului Ion Dicusar. Evenimentul a fost organizat de Institutul de Pedologie, Agrochimie și Protecție a solului „Nicolae Dimo”. Lucrările conferinței au cuprins două secțiuni, în secțiunea „Calitatea și protecția solurilor agricole” a fost prezentată Dinamica umidității și temperaturii solului sub cvercineele Codrilor Centrali ai Moldovei de către Ecaterina Barcari, colaborator științific superior, Rezervația „Codrii”.